fbpx

Social media

Oceniaj, komentuj, inspiruj się. Bądź na bieżąco. Poniżej miejsca, w których jesteśmy najczęściej.

Newsletter

Zarejestruj się już dziś, aby otrzymywać od nas garść podróżniczych inspiracji i sekretnych podarunków wprost do Twojej skrzynki mailowej.

Najpiękniejsze miejsca Meksyku

9 najpiękniejszych miejsc w Meksyku

Gdyby zapytać przypadkową osobę z czym kojarzy jej się Meksyk, z pewnością wskazałaby na rajskie plaże, obłędne jedzenie, piramidy Majów, Mariachi czy niesamowitą celebrację Święta Zmarłych. Ten zróżnicowany pod wieloma względami kraj położony jest w Ameryce Północnej, a jego powierzchnia plasuje go na mocnym 14 miejscu w światowym rankingu. Co zatem powinno znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia, jeśli planujesz zwiedzić Meksyk? Śpieszymy z pomocą! Poniżej znajdziesz najpiękniejsze miejsca w Meksyku, które zaspokoją Twój podróżniczy apetyt.

Najpiękniejsze miejsca w Meksyku na Półwyspie Jukatan

I. CHICHEN ITZA – PREKOLUMBIJSKIE MIASTO MAJÓW

To absolutny “must see” meksykańskich zabytków. Miejsce pielgrzymek Majów, powstałe około 450 roku położone na półwyspie Jukatan. Największa budowla wchodząca w skład kompleksu Chichen Itza to Świątynia Kulkulkana (El Castillo), która mierzy 55,5m, a na jej szczyt prowadzą 364 schody. Dopełnieniem liczby 365, czyli sumy dni w roku, jest ostatni schodek na samej górze, wiodący do środka piramidy. Chichen Itza jest otwarta codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-17, ostatnie wejście jest o godzinie 16, a bilety można kupić na miejscu lub za pośrednictwem strony internetowej*.

*dane ze strony www.chichenitza.com

Najpiękniejsze miejsca Meksyku

II. RÓŻOWA LAGUNA LAS COLORADAS– MIEJSCE, KTÓRE ZACHWYCA

Na zdjęciach wygląda dość nierealnie, dlatego często autorzy ujęć podejrzewani są o działania w programach do obróbki zdjęć. Różowa laguna w Las Coloradas swój kolor zawdzięcza czerwonemu planktonowi i maleńkim skorupiakom z rodziny artemia, zamieszkującym wody laguny. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Meksyku mieści się, podobnie jak Chichen Itza, na półwyspie Jukatan w pobliżu małej rybackiej wioski Los Coloradas. Obok różowych zbiorników na odwiedzających czekają rajskie plaże z białym piaskiem i turkusową wodą, a także tajemnicze mokradła, które zamieszkują między innymi krokodyle. Więcej na temat miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć przeczytacie na blogu 101 countriesbefore50.pl w artykule „Różowa Laguna w Las Coloradas

najpiękniejsze miejsca Meksyku

III. COZUMEL, CZYLI RAJSKA WYSPA JASKÓŁEK

Położona 10 km od lądu wyspa Cozumel swoją nazwę zawdzięcza zamieszkującym ją niegdyś Majom. Rajskie plaże i krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego przyciąga rokrocznie tłumy amatorów nurkowania, którzy od południa i zachodu wyspy podziwiać mogą podwodny świat raf koralowych. Za czasów Majów wyspa stanowiła ośrodek kultu bogini Księżyca, przyjmując w swoich świątyniach pielgrzymów, których większą część stanowiły kobiety pragnące zajść w ciążę. Dziś, po tych ważnych budowlach zostały jedynie ruiny. Infrastruktura wyspy pozwala na przyjęcie wielu turystów, którzy do swojej dyspozycji mają liczne hotele, czy ponad 100 restauracji. Cozumel, czyli jedna z najpiękniejszych wysp Meksyku, często wybierana jest przez nowożeńców na ich podróż poślubną.

Cozumel Meksyk

IV. TULUM – RELASKUJĄCY KURORT Z RUINAMI MIASTA MAJÓW

Pozostając na półwyspie Jukatan, koniecznie należy udać się do Tulum i mieszczącego się tam prekolumbijskiego miasta Majów. Zbudowane zostało na wybrzeżu i otoczone wysokim, trzyczęściowym murem chroniącym przed atakami z zewnątrz. Dzięki temu dziś to jedna z najlepiej zachowanych pamiątek architektonicznych po tej fascynującej grupie ludów indiańskich. Tulum, to nie tylko ruiny, to również obłędne, rajskie plaże, którymi można spacerować bez potykania się o tłumy turystów. Kolejną z atrakcji jest Gran Cenote, czyli naturalna studnia znajdująca się w wapiennej grocie. Głęboka na 10 m cenota jest doskonałym miejscem do pływania, snorkelingu i nurkowania. Większość turystów przyjeżdża do Tulum z pobliskiego Cancun na kilka godzin, głównie by zwiedzić miasto Majów, my natomiast rekomendujemy zatrzymanie się tu na nieco dłużej i skorzystanie ze wspaniałych atrakcji, jakie daje ta część Meksyku. O tym co jeszcze można robić pisaliśmy na naszym blogu „Co warto zobaczyć w Tulum”.

najpiękniejsze miejsca Meksyku

V. ORZEŹWIAJĄCE CENOTY

Cenoty, to naturalne studnie krasowe utworzone w skale wapiennej, dzięki czemu woda jest tam bardzo przejrzysta. Te niezwykle atrakcyjne zbiorniki wodne połączone są z podziemnymi zasobami wód gruntowych. Dla Majów pełniły one przede wszystkim podstawowe źródło wody przez cały rok, niektóre z nich były również miejscem kultu boga deszczu i wody Chaaka, któremu składali ofiary z ludzi. Znaleziska archeologiczne obejmowały liczne ludzkie szczątki oraz przedmioty związane z kultem i obrzędami. Dziś cenoty dostępne są dla wszystkich chętnych odwiedzających. Na półwyspie Jukatan jest ich naprawdę wiele, a do najpopularniejszych należy między innymi święta cenote w Chcichen Itza, mieszcząca się nieopodal cenote Ik Kil, która w przeciwieństwie do większości pozostałych zbiorników ma duży otwór na górze mierzący około 26 metrów. Z góry zwisają majestatyczne liany tworząc niepowtarzalny klimat dla odwiedzających. Równie popularna jest cenota Suytun, w której często zakochani robią sesje ślubne.

Cenoty Jukatan Meksyk

VI. NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE W CANCUN

Cancun to jeden z najpopularniejszych kurortów na Riwierze Majów, który rokrocznie odwiedzany jest przez turystów. Słynie z rajskich, karaibskich plaż i naprawdę ciężko zdecydować, która z nich zasługuje na miano tej najpiękniejszej. Do najpopularniejszych należy z pewnością Playa Tortugas z drobnym białym piaskiem, palmami i krystalicznie czystą wodą. Kolejną wartą uwagi plażą jest Isla Blanca położona na samym końcu cypla. To miejsce wolne od tłumów, barów i handlarzy zagadujących wypoczywających turystów. Miejsce to najczęściej odwiedzają lokalsi, dlatego bez problemu można znaleźć miejsce tylko dla siebie i spokojnie rozkoszować się wspaniałymi widokami i przejrzystą wodą. Z bardziej “miejskich” plaż, zdecydowanie warto wybrać się na Playa Delfines, słynącej z niewiarygodnie błękitnej wody. Plaża przyciąga wielu turystów wśród których nie brakuje miłośników sportów wodnych.

najpiękniejsze miejsca w Meksyku

VII. KOLONIALNE MIASTO VALLADOLID

Valladolid to miasteczko położone w stanie Jukatan blisko ruin Chichen Itza z doskonale zachowaną architekturą kolonialną. Dużą przyjemnością będą spacery uliczkami wśród kolorowych budynków tworzących niesamowity klimat. Co ciekawe, w 2012 roku miasteczko trafiło na listę meksykańskich “miast magicznych”, głównie ze względu na zachowaną architekturę i historię. To, co warto zobaczyć, to na pewno kościół św. Gerwazego, park w centrum miasteczka, czy położoną w pobliżu cenote Zaci, która jest ogólnodostępna dla turystów. Valladolid to jedno z najpiękniejszych miejsc w Meksyku!

najpiękniejsze miejsca Meksyk

VIII. ISLA MURIES – TAJEMNICZA WYSPA KOBIET

Przedostatnią pozycję w naszym rankingu obejmuje Wyspa Kobiet zajmująca powierzchnię zaledwie 10 kilometrów kwadratowych. Ta mieszcząca się na morzu Karaibskim wyspa pierwotnie zamieszkiwana była przez Majów będąc jednocześnie miejscem kultu bogini Ixchel odpowiedzialnej za płodność, brzemienność, poród i medycynę. Na południowym krańcu wyspy znajduje się Park Narodowy w którym można obejrzeć posąg bogini oraz pozostałości po obecności Majów. Isla Muries przyciąga również amatorów nurkowania, dla których stworzono Muzeum Rzeźby Podwodnej MUSA. Tysiące dzieł sztuki z biegiem czasu obrasta koralowcem tworząc w ten sposób sztuczną rafę koralową. Na wyspę najszybciej można dostać się z Puerto Juarez w Cancun.

wakacje w Meksyku

IX. ISLA HOLBOX – RAJ NA KOŃCU ŚWIATA

Na koniec naszego zestawienie „Najpiękniejsze miejsca w Meksyku” zostawiamy Isla Holbox. To wyspa, która zachwyci nawet najbardziej wybrednego pod względem widoków turystę. Tę rajską, niewielką wysepkę oddziela od stałego lądu laguna będąca domem dla ponad 150 gatunków ptaków. Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość pływania z rekinami wielorybimi – największymi rybami zamieszkującymi ocean. Wyspa jest prawdziwą oazą spokoju, która wciąż nie jest jeszcze skażona kompleksami hotelowymi. Oprócz ciągnących się kilometrami rajskich plaż, warto wybrać się na spacer po miasteczku, które zachwyca budynkami we wszystkich kolorach tęczy. Sporo budynków zdobi również ciekawa sztuka uliczna, która powstała z inicjatywy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej.

wyspa Holbox Meksyk

Proponowane wycieczki do Meksyku

W podróży tej wypoczniesz na najpiękniejszych meksykańskich plażach wybrzeża karaibskiego. Odwiedzisz Cancun i Tulum.
od PLN9600

Leave a Reply

You don't have permission to register